Návod jak se připravit na fotografování interiérů

Aby vaše prezentace zaujala a získala pozornost, vždy je důležitá příprava pro to, aby výsledné fotografie byly co nejlepší. Zaměříme se na výrazné prvky a přednosti. Ze svých zkušeností jsem pro vás připravil návod jak se připravit na fotografování interiérů. Částečně si ho můžete přečíst v tomto článku.

Svým zákazníkům před fotografováním předávám velký návod a odškrtávací seznam, který provede kompletní přípravou interiérů na fotografování.

Na prvním místě je koncept fotografií a zamyslet se, proč vlastně fotorafie potřebujete

Než se začne fotografovat, je třeba se zamyslet jaká je potřeba fotografií a kde bude jejich umístění. Je třeba si tedy říci, jestli chcete fotografie vašeho hotelu nebo penzionu pro sociální sítě pro služby typu Booking.com nebo Airbnb nebo na vlastní webové stránky. Jestli chcete fotografie vaší restaurace například pro získání pozornosti na Instagramu nebo Facebooku. Jestli potřebujete fotografickou prezentaci vaší firmy pro katalogy, letáky nebo třeba billboardy. Možností je tedy hodně, jak digitálních, tak i tištěných.

Fotografování architektury a interiérů - hotelový pokoj, penzion - Tomáš Kasal fotograf

Technické požadavky na fotografie interiérů a architektury

Orientace fotografií – převážně jsou pro prezentaci používány fotografie na šířku – webové stránky, sociální sítě – pro Instagram může být samozřejmě spíše čtvercový, ale i to už úplně neplatí. V případě galerií s větším množstvím fotografií je vhodné držet jeden stejný formát.

Velikost fotografií – dnešní fotoaparáty umožňují obrovská rozlišení, i já disponuji technikou s rozlišením až 42 Mpx nebo vytváření tzv. Gigapixelových fotografií, ne vždy je ale velké rozlišení fotografií potřeba. Sociální sítě velké fotografie sami zmenšují a na webových stránkách by vám velké fotografie dělaly akorát potíže s rychlostí načítání. Pro letákový, katalogový nebo vizitkový tisk je pak vhodné držet rozlišení zhruba 300 dpi a pro reklamní tisky, které se sledují z větší dálky je pak rozlišení ještě menší. Například billboard, který má pozorovací vzdálenost 5 metrů může mít rozlišení fotografie i 80 dpi.
dpi je jednotka hustoty tisku na palec – Dot Per Inch

Fotografie pro webové stránky – 2048 x 1080 px
Fotografie pro Booking.com – 4000 x 3000 px
Fotografie pro Instagram, FB … – šíře maximálně 2048 px
Fotografie pro tisk 10 x 7 cm – 1181 x 826 px
Fotografie pro Billboard – 5100 x 2400 px

Fotografování staveb, kanceláří, developerských projektů - fotorgaf interiérů Tomáš Kasal

Příprava interiérů na fotografování

Méně je více – V interiérech, hotelových pokojích nechte pouze hlavní a výrazné dekorace, tak aby vynikly přednosti, které chcete prezentovat nebo které vystihují vaše interiéry. Vyniknout tak můžete nechat minibar, kávovar, kosmetický stůl, dekoraci. Raději odstraňte, přebytečné tiskoviny, letáky s omezeními a provozními řády. V koupelnách by neměla být vidět chemie a čistící prostředky, nechte spíše vyniknout čisté ručníky nebo župany a hotelovou kosmetiku.
V kancelářích jsou žádoucí čisté a uklizené pracovní stoly a v zasedacích místnostech přípravy na jednání, tedy psací potřeby, bloky, občerstvení, může být i například laptop z pohledu řečníka. Projektor nechme při fotografování raději vypnutý, pokud se nejedná o náladové fotografie.
Při fotografování restaurací a občerstvení jednoduše a čistě prostřený stůl, lákající k usednutí.

Nábytek – při fotografování interiérů se zaměřte na rozmístění nábytku, tak aby místnosti byly vzdušné a nábytek případně směřoval na přednosti, jako je třeba posezení u výhledu z balkonu, z okna nebo v příjemném odpočinkovém koutu.

Dekorace – na fotografování si připravte sadu dekorací, kterou můžeme použít i ve více místnostech a ty tak oživit. Může se jednat například o květiny, polštáře pro posezení, občerstvení, lahev s vínem a sklenice … Vždy ale používejte doplňky, které jsou pro vaše návštěvníky k dispozici.

Soukromé předměty – Při fotografování pro realitní kanceláře nebo v kancelářích není vhodné mít vystavené soukromé předměty, jakou jsou fotografie rodiny, vystavené pohlednice z cest.

Světlo – Světlé prostory jsou přívětivé a útulné. Proto je vhodné mít roztažené závěsy a nejlépe rozsvícená všechna světla. Před fotografováním tedy zajistěte, aby všechny žárovky svítily a nejlépe stejnou teplotou – barvou světla. Žárovky a zářivky se dají pořídit s různou teplotou chromatičnosti, která se udává v Kelvinech (K) – Teplé, neutrální a studené světlo.

Kabely – Změti kabelů a drátů nejsou právě vzhledné, navíc pokud jsou černé u světlých stěn. Vhodné je co nejvíce je schovat za skříně nebo je i odstranit.

Postele – Jedná se o velice důležitou položku přípravy při fotografování hotelových pokojů. Rovné nejlépe přežehlené přehozy, natažená prostěradla bez ohybů. V poslední době jsou spíše preferované jednoduché stlaní postelí, tedy žádné labutě nebo srdce, úplně dostačující je přehoz přes peřiny.

Prázdné obytné prostory je třeba zabydlet – Vaše interiéry musí lákat a vybízet k případné návštěvě. Spíše než nevybavené a prázdné prostory jsou k propagaci a fotografování lepší zabydlené a připravené interiéry. Stačí trocha dekorace, základní vybavení a správný úhel záběru, který na fotografii navodí příjemnou náladu.

Komparz a osoby na fotografiích – Fotografování s komparzem na fotografiích vyžaduje větší přípravu a také o trochu větší finanční náročnost, ale o to více oživí celkovou atmosféru a budoucí zákazníci se více personifikují s danou atmosférou. Je vhodné do záběrů umístit vzhledné až atraktivní osoby a jejich umístění ve fotografiích by nemělo zastínit propagaci prostor a nejlépe by mělo zdůraznit části interiérů nebo nabízených služeb.

Fotografování penzionů a hotelů - fotograf Tomáš Kasal

Fotografování exteriérů budov a architektury

Při fotografování exteriérů budov je třeba vše přizpůsobit počasí a atmosféře fotografií. Opět je třeba držet se konceptu fotografií. Zohlednit jestli budou výsledné fotografie večerní, kudy se na obloze pohybuje slunce a kde tak vznikají případné stíny. Fotografování exteriérů a interiérů také může být v rozdílné doby i dny.

Fotografická propagace měst - fotograf architektury Tomáš Kasal, Český Krumlov v zimě, modrá hodinka

Při fotografování budov platí podobné doporučení jak opři interiérech – méně je více, jednoduchost a čistota. Udržované prostředí.

Fotografování pro architekty a developerské projekty - Tomáš Kasal firemní fotograf

Tomáš Kasal
tomas.kasal@archiphoto.cz
+420 730 509 608

Můžete mne i přímo kontaktovat a já se vám ozvu:


    * ... vyžadováno

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *